Socializovat byste měli ale začít ihned po přijetí štěněte do vašeho nového domova. Pokud chcete nějaké konkrétnější časové určení – socializace by měla začít přibližně v 8. týdnu, jednoduché příkazy jako sedni ve 12. týdnu a náročnější trénink přibližně po 5 měsících.
Samozřejmě musíte stupňovat obtížnost tréninku. Začněte s nejjednoduššími pokyny jako je „Fuj“ nebo „Nesmíš“. Rozhodně se nesnažte dvouměsíční štěně trénovat na závody v agility. Také se snažte štěně co nejdříve naučit kam chodit na záchod.
Socializace je jiný typ tréninku. Je to způsob, jak vašeho psa seznámit s každodenním sociálním životem a jak se vypořádat s novými situacemi. Trénuje se tak, že psa seznamujete s novými lidmi, psy a dalšími zvířaty, berete ho do veřejné dopravy a na místa, kde je mnoho lidí – například do oblíbeného parku. Dobře socializovaný pes bude správně reagovat na cizí lidi a nové situace, i když se v nich nikdy dříve neocitl. Takový pes nebude mít strach z většiny objektů, lidí nebo zvířat, nebude bojácný ani agresivní, ale klidný a vyrovnaný. Klíčem socializace je vytvořit pozitivní zkušenosti při setkávání s novými lidmi a zvířaty. Snažte se svého psa vystavovat těmto situacím od útlého mládí, protože toto je věc, kterou je velmi obtížné naučit dospělého psa.
První dny stačí vašeho psa trénovat klidně jen 15 minut denně. I takto malý čas bude činit velký rozdíl v sociálních dovednostech a přizpůsobivosti vašeho štěněte. A jak již bylo zmíněno výše, štěňátka mají velmi krátkou pozornost, takže trénink delší než 15 minut by mohl být kontraproduktivní.
Je důležité mít realistické očekávání o schopnostech psa. Neočekávejte, že velmi malé štěně bude reagovat na základní pokyny a že pětiměsíční pes bude schopný náročnějšího tréninku. U tréninku psa je velmi důležitá trpělivost a pravidelnost.